Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Twórcza osobowość jest w nas
Twoje gesty informatorem dla innych
Każdy może osiągnąć sukces
więcej...
Sny w naszym życiu

Na czym polega sen?

     Sen to powtarzający się regularnie stan fizjologiczny. Występuje w nim ograniczenie aktywności i świadomości. Spełnia funkcję regenerującą organizmu, dlatego spędzany w nim aż 1/3 naszego życia. Gdy śpimy, nasz organizm przejawia pewną aktywność. Jest ona związana z zachowaniem w ciągu dnia, emocjami i pamięcią.


Jakie są fazy snu?

     Istnieją dwie główne fazy snu. Jedną z nich jest faza REM. Jest to stan regularnie powtarzający się, w którym występują szybkie ruchy gałek ocznych. Następną fazą jest stan NREM, który składa się aż z czterech części, różniących się między sobą głębokością snu. Faza NREM występuje zaraz po zaśnięciu i wtedy śpimy najmocniej.


Jakie zjawiska występują w fazie REM we śnie?

     W fazie REM zahamowana jest wszelka aktywność mięśni, nasze ciało jest zupełnie sztywne. Jednocześnie pozbawieni jesteśmy świadomości. W organizmie, szczególnie w autonomicznym układzie nerwowym, występują zmiany fizjologiczne w postaci różnic w tempie pracy serca i ciśnienia krwi. To w fazie REM zwanej snem paradoksalnym nasilają się często wszelkie dolegliwości sercowe u ludzi chorych. Zjawisko to występuje w godzinach porannych, kiedy to śpiąc normalnie w nocy przez 8 godzin o tej porze przebywa się właśnie w takiej fazie snu. W tym czasie występują też marzenia senne. Chociaż ostatnie badania udowodniły, że nie są one obce również fazie NREM.


Co to są "marzenia senne"?

     Marzenia senne umożliwiają nam przede wszystkim rozładowanie napięć, które nagromadziły się w ciągu dnia. Sny są ważnym i intrygującym przejawem naszego życia. Wiele jest teorii wyjaśniających to zjawisko. Według Freuda marzenia senne pokazują niezaspokojone pragnienia oraz przebyte konflikty i ważne zdarzenia. Według Junga marzenia senne pokazują pewne aspekty obecnego życia danej osoby oraz jej możliwości. Symbole w snach wskazują, w jaki sposób można dokonać zmian w życiu, na których nam szczególnie zależy. W każdym razie marzenia senne są historyjką, która zawiera elementy zarówno rzeczywistości zewnętrznej jak i psychiki osoby śniącej.


Sny odbiciem naszych pragnień

     Jeśli nie realizujemy swoich pragnień, gdyż uważamy je za dziwaczne lub niemoralne, mogą one się przejawiać w zamaskowanej postaci w snach. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas snu ograniczona jest nasza świadomość i opada wewnętrzna cenzura. W snach psychika może sobie pozwolić na wszystko i tak też się dzieje. Według Freuda często źródłem wielu symboli w snach jest seks. U niektórych osób potrzeby z nim związane obwarowane są wieloma zakazami na jawie i realizują się wtedy we śnie. Wszelkie podłużne przedmioty jak kije, długopisy, parasole, krawaty symbolizują narządy płciowe męskie. Natomiast szafy, skrzynki, pudełka - to narządy damskie. Wchodzenie po schodach, drabinie może być aktem płciowym.


Czym różnią się sny kobiet od snów mężczyzn?

     Akcja w snach kobiet rozgrywa się zazwyczaj w znanych wnętrzach domów. Występują tam częściej osoby pojedyncze i znajome. Przejawiają one dużo emocji i komunikacji werbalnej. U mężczyzn jest prawie odwrotnie. Akcja snu rozgrywa się w otoczeniu nieznajomym, poza domem. Charakteryzuje się dużym poziomem agresji, motywów seksualnych i zawodowych oraz aktywnością fizyczną. Mężczyźni często śnią o grupach ludzi. Ogólnie większość z nas śniąc ma tendencję być ofiarami.


Co to są koszmary senne?

     Zjawisko występowania koszmarów najczęstsze jest u dzieci. Na ogół przejawia się tu motyw jakiejś katastrofy, w której śniący jest bezradny. Poddaje się lub walczy bezskutecznie z niebezpieczeństwem. Jest przerażony. W chwili kiedy potrzebne jest działanie, śniący upada lub nic nie może zrobić. Przeważnie wtedy budzi się. Takie sny mają najczęściej związek z naszymi nerwami. Jeśli powtarzają się, mogą świadczyć o znerwicowaniu osoby. W takim samym stanie mogą być ludzie, którzy odczuwają długotrwały brak marzeń sennych.


W jaki sposób można interpretować sny?

     Snów nie należy traktować dosłownie, gdyż są one przede wszystkim zjawiskiem psychologicznym. Trzeba tu zwrócić uwagę, że opis snu nie jest tym samym, co samo śnienie. Nie każdy ma jednakową zdolność zapamiętywania snów, chociaż można się tego wyuczyć. Sny łatwiej zapamiętują osoby wrażliwe, emocjonalne, kierujące się w życiu intuicją. Aby zinterpretować sen, trzeba posiadać dużą wrażliwość, wyobraźnię, intuicję i wiedzę o człowieku. Najczęściej jednak ludzie interpretują sny szukając gotowej odpowiedzi w sennikach. Zdarza się, że występuje tu zgodność w rozumieniu symboli, ponieważ niektóre z nich mają uniwersalne znaczenie, na przykład: ogień, woda, wąż.


Rodzaje snów

     Są sny, które są tylko odreagowaniem napięć, emocji. Niektóre z nich pokazują niedomagania zdrowotne, inne symbolizują nasze możliwości, kompleksy lub życzenia, a jeszcze inne to po prostu sny prorocze. Wszystkie skłaniają nas do głębokiej refleksji. Sen to tak jak film, tylko jest bardziej ciekawy, bo dotyczy nas samych. Szczególne znaczenie mają sny kolorowe, te które się powtarzają. Warto przynajmniej poobserwować i pomyśleć, jakie to symbole przejawiają się w nich i jakiej sfery życia mogą dotyczyć.


Znaczenie niektórych motywów w snach

     Sny przedstawiają często ambicje, możliwości, pragnienia i problemy człowieka. Jeśli ktoś śni ciągle, że rozmawia z ważnymi osobistościami, na przykład z prezydentem lub z papieżem, to można przypuszczać, że ma predyspozycje do obejmowania stanowisk kierowniczych i sam tego chce. Kobieta, która w snach ucieka przed mężczyznami, boi się ich, prawdopodobnie realnie ma trudności w relacjach z nimi. Osoby, które w snach przeżywają szczęście, doświadczają uczucia błogostanu, a nawet ekstazy, w rzeczywistości mają wiarę we własne możliwości, są pozytywnie nastawione do świata i dużo mogą w nim osiągnąć.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved