Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Twoje gesty informatorem dla innych
Każdy może osiągnąć sukces
Jak znaleźć mężczyznę swojego życia?
więcej...
Twórcza osobowość jest w nas

Co to jest twórczość?

     Gdy nieskrępowane, nacechowane wyobraźnią myślenie jest wykorzystywane w rzeczywistości, to jest to twórczość. Głównym narzędziem występującym tu jest oryginalność. Stanowi ona kryterium, które odróżnia działania twórcze od mniej wartościowych. Proces tworzenia obejmuje co najmniej jeden etap, który nie zawsze podlega intelektowi. Występuje wtedy brak aktywności, nie widać żadnego postępu, ale osoba twórcza odczuwa niepokój i pewne tęsknoty. W końcu wpada na pomysł. Aby doświadczyć inspiracji, potrzebuje relaksu, kiedy to może pozbierać swoje myśli.


Czym różnią się twórczy ludzie od innych?

     Osoby twórcze wyróżniają się swoimi zainteresowaniami i postawami. Mniejsze znaczenie mają tu uzdolnienia intelektualne. Wielu twórczych ludzi charakteryzuje się niezależnością, intuicją i dużym poziomem samoakceptacji. Często są to introwertycy o bogatej fantazji. Nie dbają o opinię innych o nich samych. W związku z tym mogą swobodniej wyrażać własne myśli i idee. Twórcze osoby mają też większą wrażliwość estetyczną. Ich największą cechą jest jednak zdolność konstruktywnego rozwiązywania problemów.


Czy twórczości można się wyuczyć?

     Zdolność tworzenia istnieje potencjalnie w każdym człowieku niezależnie od wieku. Wymaga jednak sprzyjających warunków, aby się rozwinąć. Zależna jest też od środowiska społeczno-kulturowego. Twórczość nie jest cechą wrodzoną, można ją w sobie rozwijać. Dziecko uczy się twórczości tak samo, jak uczy się czytania i pisania. Dlatego tak wielu ludzi całą nadzieję w kwestii twórczości pokłada w kształceniu. Duże znaczenie dla tworzenia mają też przeżyte doświadczenia. Ale do końca nie ustalono jeszcze, w jaki sposób można by bardziej rozwijać w sobie tę cechę.


Ludzie twórczy a otoczenie

     Działanie podyktowane niezależnym i oryginalnym myśleniem budzi często niechęć innych ludzi. Uważają oni takie osoby za dziwaków lub szaleńców, a tak naprawdę to im zazdroszczą. Wszyscy chcieliby być bardziej twórczymi, bo w końcu postawa taka musi przynieść wymierne efekty. Chociaż największe, oryginalne dzieła powstają wtedy, gdy osoba tworząca je nie przywiązuje wagi do nagrody. Czyni to po prostu dla siebie i z potrzeby serca.


Twórczość źródłem postępu

     Wszelki postęp zależy od ludzi twórczych, którzy mają tendencję do przystosowywania świata do siebie, a nie odwrotnie. Gdyby wszyscy dostosowali się doskonale do wszystkich, nie byłoby mowy o postępie. Doszłoby do zastoju. Chęć do realizowania swoich twórczych potencjałów najbardziej widoczna jest u młodych ludzi. Nie jest ona urzeczywistniana do momentu, dopóki oni sami nie znajdą celu godnego wysiłku. Muszą przy tym odczuwać, że realizowanie tego celu ma znaczenie dla nich samych, a nie tylko dla otoczenia, mody czy szpanu.


Jak realizują się w twórczości ludzie wybitni?

     Odkrywczy i twórczy stosunek do rzeczywistości mają ludzie o dużej wyobraźni oraz osoby znerwicowane. Rzeczywistość wywołuje u nich silne reakcje, co prowadzi do odkrywania innej rzeczywistości. Proces ten odbywa się dzięki uruchomieniu fantazji, wyobraźni, intuicji oraz intelektu. Ci ludzie kumulują swoją energię na tworzeniu, ale najczęściej nie radzą sobie w codziennym życiu podlegającym stereotypom. Często wpadają w konflikt z otoczeniem, co musi powodować napięcia. Swoją nową rzeczywistość kreują na ogół w twórczości literackiej, muzycznej, malarskiej, filozoficznej. Wśród nich znajdują się ludzie wybitni, którzy osiągają wysoki poziom w jakiejś dziedzinie, a nie mają osiągnięć w innych. Takimi indywidualnościami byli Einstein i Churchill. Rzadziej zdarzają się osoby wybitne wszechstronnie. Takim geniuszem był Michał Anioł.


Twórczość a konsumpcyjny styl życia

     W obecnych czasach trudno jest rozwijać twórczość. Człowiek często zostaje zdegradowany do poziomu siły roboczej. Zatraca wówczas swoją indywidualność. Nie potrafi odnaleźć się w tym co robi, tym bardziej że to staje się w końcu nudne i wymuszone sytuacją. Konsumpcja tak naprawdę nie zaspokaja potrzeb ludzi. Traktuje ich jako rynek zbytu dla towarów i usług mających przynosić zyski. Wzmacnia natomiast pożądanie i chęć zaspokojenia go. W konsumpcyjnym stylu życia zdezorganizowane jest życie wewnętrzne człowieka, nie ma w nim miejsca na twórczość.


Twórczość artystyczna

     Ludzie twórczy realizują się często poprzez sztukę. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawiera ona elementy uczuciowe, intelektualne, percepcyjne, wyobrażeniowe. Te cechy są właśnie wykorzystywane u tych osób. Sztuka daje im wyraz pędu do nieskończoności, przekraczania barier. Niemożliwe staje się możliwe. Poza tym zaspokajane jest poczucie piękna i potrzeba realizacji oryginalnych pomysłów. Przede wszystkim sztuka jest drogą do rozumienia siebie i innych, zmusza do głębszych refleksji, niektórym nadaje sens życia.


Tekst opracowano na podstawie książki "Psychologia i życie", P. G. Zimbardo, F. L. Ruch, PWN, Warszawa, 1998 r.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved